Assesment Center – wielowymiarowa metoda rekrutacji

Assessment Center wielowymiarowa metoda rekrutacji

Właściwie dobrani pracownicy stanowią najcenniejsze źródło zasobów każdej firmy. W doborze odpowiednich osób i trafnej ocenie kandydatów pomoże najbardziej skuteczna forma rekrutacji, którą wybierze pracownik działu personalnego.

Co to jest Assessment Center i na czym polega? Assessment Center (nazywany również poprzez dosłowne tłumaczenie Ośrodkiem Oceny albo Centrum Oceny) jest metodą wykorzystywaną w procesie rekrutacji, polegającą na wielowymiarowej ocenie kompetencji, cech osobowych i umiejętności interpersonalnych kandydatów na wybrane stanowisko pracy. Trwa zazwyczaj kilka godzin, a czasem nawet i dwa dni. Kandydaci zaproszeni na sesję AC biorą udział w różnego rodzaju testach psychologicznych, zadaniach, ćwiczeniach i symulacjach przeprowadzanych w grupie pretendentów aplikujących na wybrane stanowisko. Całości przyglądają się wykwalifikowani i odpowiednio przeszkoleni rekruterzy tzw. asesorzy, którzy po skończonym procesie dokonują dogłębnej analizy kandydatów i wyciągają wnioski dotyczące ich zawodowego potencjału. Z uwagi na wszechstronność, czasochłonność i kosztowność AC wykorzystuje się głównie przy rekrutacji na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne.

W całym procesie Assessment Center najlepiej radzą sobie osoby odważne, pewne siebie i komunikatywne. Nieśmiali kandydaci wypadają gorzej, ale wprawni asesorzy potrafią dostrzec potencjał takich osób.

3 thoughts on “Assesment Center – wielowymiarowa metoda rekrutacji”

    • Przede wszystkim podejść do tematu ze spokojem, nie denerwować się i absolutnie nie próbować grać kogoś innego niż w rzeczywistości się jest. Spokój i szczerość są najważniejsze.

Napisz komentarz