Czy warto kłamać w CV? W jaki sposób Specjalista ds. rekrutacji sprawdza prawdomówność kandydata?

czy warto kłamać w CV

Nie wszyscy kandydaci biorący udział w procesie rekrutacyjnym są w stu procentach szczerzy. Przeglądając bazę CV osób aplikujących na dane stanowisko pracy, nie da się odsiać życiorysów, które nie są do końca zgodne z prawdą. Ale podczas rozmowy rekrutacyjnej da się wyeliminować nieuczciwego, najzwyczajniej w świecie kłamiącego kandydata.

W jakich obszarach nieuczciwi kandydaci do pracy najczęściej kłamią? Jakie informacje najczęściej przekoloryzują? W zakresie znajomości języków obcych, stopnia znajomości obsługi programów komputerowych, referencji, długości czasu pracy w poprzednich miejscach zatrudnienia oraz powodach odejścia z pracy. Doświadczony i bystry specjalista ds. rekrutacji jest w stanie wyłapać i zweryfikować pewne nieścisłości dotyczące wiedzy, doświadczenia i umiejętności aplikanta. W jaki sposób?

W celu sprawdzenia poziomu znajomości języka obcego, przedkładane są do rozwiązania różnego rodzaju testy, bądź też przeprowadzana jest konwersacja, na deklarowanym przez kandydata poziomie w języku, który ma zostać zweryfikowany. Podobnie jak ze znajomością języków obcych, znajomość wybranego oprogramowania komputerowego potwierdzają różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty. Jeśli takowych kandydat nie posiada, najprościej jest sprawdzić jego umiejętności, zadając mu wybrane ćwiczenie do wykonania. Referencje najlepiej jest zweryfikować, kontaktując się z poprzednim pracodawcą kandydata. Jeśli osoba aplikująca do naszej firmy nie chce podać kontaktu do swojego poprzedniego pracodawcy, najprawdopodobniej oznacza to, że ma coś do ukrycia. Czas pracy u poszczególnych pracodawców, rekruterzy mogą sprawdzić za pomocą mediów społecznościowych, czy zadawania nietypowych pytań np. o czas wolny, hobby itp. W ten sposób potrafią zweryfikować faktyczne widełki czasowe przepracowania w konkretnych firmach. Powody rezygnacji z pracy mogą być różne, np. chęć zmiany branży, niemożność dalszego rozwoju w aktualnej firmie itp. Jeśli kandydat zaczyna źle wypowiadać się o swoim pracodawcy, bądź współpracownikach, niczego dobrego to nie wróży i być może nie warto rozpatrywać jego kandydatury.

Napisz komentarz