Tendencją ostatnich kilku lat jest systematyczne rozszerzanie się struktur działów Human Resources w średnich i większych firmach. Rzetelny wybór odpowiedniego kandydata wydatnie może przyczynić się do zwiększenia sukcesów firmy, nic zatem dziwnego, że pracodawcom zależy na jak najlepszym funkcjonowaniu działu personalnego.
Wyobrażenia przyszłych HR-owców często jednak znacznie odbiegają od rzeczywistości. Podstawowy błąd kryje się już w samym odniesieniu do pełnionych obowiązków. W powszechnym przekonaniu, pracownik działu personalnego spędza swój dzień na lekturze CV i listów motywacyjnych oraz niespiesznym przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych, popijając herbatkę. Myślenie takimi kategoriami to duży błąd.
Do obowiązków pracownika HR-u należy również tworzenie raportów i analiz, przygotowywanie ścieżek kariery i rozwoju zawodowego, projektowanie i przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, uczestnictwo w procedurach zwolnień oraz koordynacja przyznawania wynagrodzeń.
Jak widać, praca w dziale personalnym jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż głoszą obiegowe opinie i z pewnością nie każdy nadaje się do pracy na tym stanowisku. Wbrew pozorom, nie jest to również zawód bez możliwości rozwoju. W ramach struktury działu istnieje szereg alternatywnych stanowisk takich, jak specjalista ds. rekrutacji/szkoleń/wynagrodzeń. Jest zatem w czym wybierać! Zwłaszcza, że praca w dziale HR wymaga obecnie ciągłego podnoszenia własnych kwalifikacji.