Od czego uzależnione są płace w działach personalnych?

wynagrodzenia

Dział HR, rekrutujący pracowników, skupia w swoich szeregach wielu różnorodnych specjalistów. W zależności od pełnionych obowiązków, zakresu odpowiedzialności i przede wszystkim – stażu pracy, zarobki pracowników działów personalnych mogą się znacznie od siebie różnić.

Doświadczenie jest tutaj szczególnie istotnie, zdecydowanie bardziej niż wykształcenie kierunkowe. Wpływ na wielkość wynagrodzenia ma również wielkość firmy, jej renoma na rynku, popyt na pracę w tej firmie oraz jej lokalizacja. Pracując w większym mieście w firmie o ugruntowanej pozycji, możemy zarobić nawet o dwa, trzy tysiące złotych brutto więcej.

Średnie zarobki HR-owców wynoszą 5500 zł. brutto i z roku na rok rosną. 2016 rok był rekordowy – wówczas zarobki HR-owców wzrosły o 12.5%! Z kolei bieżący rok, w porównaniu do 2017, zanotował podwyżkę płac o 1700 zł. Najwięcej w tej branży zarobimy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach. Minimum pięcioletnie doświadczenie pozwala na uzyskanie zarobków ok. 6-8 tysięcy, a stanowisko menedżerskie nawet do 20 tysięcy.

Największe pensje w działach personalnych uzyskamy w gałęzi IT oraz sprzedaży międzynarodowej, a także w branży chemicznej, motoryzacyjnej oraz lotniczej. Martwić może jedynie fakt, że dysproporcje zarobków są dość znaczne i przykładowo kierownik w dziale personalnym zarabia ponad połowę mniej niż dyrektor.

Napisz komentarz