Praca w dziale personalnym. Plusy i minusy.

praca w dziale personalnym

Działy human resources są jednymi z najprężniej rozwijających się we współczesnych firmach. Zwrot ku metodyce jakościowej rekrutacji sprawił, że podejście do nowych pracowników musiało zostać zindywidualizowane. Rzecz jasna przekłada się to na coraz skrupulatniejszy dobór kadry, przyczyniający się tym samym do zwiększenia efektywności firm.

Takie myślenie skutkuje większym zapotrzebowaniem na pracowników działów personalnych, toteż co i rusz można natrafić na ogłoszenia o pracę w tej dziedzinie. Praca w HR, jak każda inna, ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Do niewątpliwych plusów należy kontakt z ludźmi, który – bez względu na swój charakter – zawsze jest wartościowy. Interakcje z drugą osobą, choćby zawodowe, mogą być źródłem dużej satysfakcji dla osób otwartych i komunikatywnych. W dziale personalnym możemy również podszkolić umiejętności miękkie, asertywność, odporność na stres, zdolności negocjacyjne, a nawet języki obce!

Co więcej, praca w charakterze rekrutera da nam doskonały wgląd w oczekiwania pracodawców i pozwoli poznać specyfikę przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, co może się przydać w późniejszym poszukiwaniu pracy… a minusy?

HR-owiec to bardzo stresujący zawód, może więc być psychicznie wyczerpujący. Presja, by sprostać oczekiwaniom z jednej strony kierownictwa, a z drugiej pracowników to niełatwe zadanie, wymagające wypracowania odpowiedniego dystansu zawodowego. Ciągła troska o utrzymanie standardów personalnych równoważona jest jednak możliwością zdobywania nowej wiedzy. Pracownicy personalni narzekają również na, zbyt niskie ich zdaniem, wynagrodzenia.

Napisz komentarz