Jak sobie poradzić z zadaniem zwolnienia pracownika?

zwolnienie z pracy

Praca w dziale personalnym opiniowana jest, jako posiadająca wiele zalet. Mimo tego, jak każde inne zajęcie, wiąże się również z niezbyt przyjemnymi zadaniami. Jednym z nich jest zwalnianie pracowników. Nie jest to łatwe zadanie.

Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim, niezbędne jest właściwe podejście do osoby zwalnianej, oparte na szacunku i empatii. W żadnym wypadku nie wolno kwestionować poczucia wartości takiej osoby. Rozmowa powinna być przeprowadzana bezpośrednio – wystosowanie pisma bądź e-maila, bez wcześniejszej informacji słownej, jest oznaką lekceważenia.

Należy wcześniej przygotować wszelkie niezbędne dokumenty oraz zadbać o pełną prywatność w miejscu rozmowy. Przeprowadzamy ją zwięźle, unikając emocjonalnego tonu oraz przedstawiając merytoryczne argumenty. Opisywana sytuacja jest trudna również dla samego pracownika HR-u. To od jego profesjonalizmu zależeć będzie, jak poczuje się zwalniania osoba i jak sobie z tą wiadomością poradzi. Warto zatem wcześniej przygotować sobie początek rozmowy i ułożyć w głowie słowa, od jakich zaczniemy.

Pomocne może okazać się również wczucie w sytuację zwalnianej osoby – jak my byśmy się poczuli? Co chcielibyśmy usłyszeć? Jakich zachowań byśmy oczekiwali? Trzeba również być przygotowanym, że decyzja o zwolnieniu spotka się z oporem i złością ze strony pracownika. W takich okolicznościach należy pamiętać, że przyczyny zwolnienia nie podlegają negocjacji i nie należy wdawać się w dyskusję na ich temat. Na koniec warto wyjaśnić zwalnianej osobie, co mogłaby poprawić w dotychczasowym stylu pracy oraz podkreślić jej mocne strony, które mogą okazać się atutem dla przyszłego pracodawcy.

Napisz komentarz