Urlop na żądanie – to musisz o nim wiedzieć

Urlop na żądanie to przywilej każdego pracownika, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Co jednak warto o nim wiedzieć? Odpowiedź znajdziesz w naszym krótkim artykule. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli pracujesz jako pracownik działu personalnego i jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, przysługuje Ci możliwość wzięcia urlopu na żądanie. Niekiedy życiowe sytuacje przymuszą nas do tego, żeby skorzystać z tej możliwości. A na czym to dokładnie polega?

Na czym polega urlop na żądanie?

Na samym początku warto podkreślić, że w ciągu roku kalendarzowego Twój urlop na żądanie nie może przekroczyć czterech dni. Ponadto dni wolne można wykorzystać w całości jednokrotnie lub podzielić na okres całego roku. Bardzo istotnym elementem jest fakt, że urlop na żądanie musi być udzielony najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, a więc nie możesz poinformować pracodawcy o chęci jego wykorzystania, kiedy już jeden dzień nie było Cię w pracy.
Jeżeli weźmiesz urlop na żądanie i zachorujesz, a więc otrzymasz zwolnienie lekarskie, wtedy automatycznie zostaje on przerwany, ponieważ przechodzisz na L4. Dodatkowo nawet pracownik na wypowiedzeniu może skorzystać z dnia wolnego, bez wcześniejszego informowania o tym fakcie pracodawcy.

Napisz komentarz